Martı Kitabının Özellikleri Nelerdir? Martı Jonathan Livingston Özeti Kısaca ve Martı Kitabı 4 Bölüm Detayları


1

Martı Kitabının Özellikleri: Martı Kitabının Özeti 4 Bölüm Detaylı

1.Bölüm

Martı Jonathan Livingston özeti ve martı kitabının ana fikri nedir? genel olarak martı kitabının türü ve olay örgüsü hakkındaki bölüme geçelim. Bir Arayışta insan Bir martı sembolüyle hikaye başlıyor. diğer martılardan farklı bir arayış peşinde. Bu nedenle martı kurallarına ters hareketler yapıyor. Bu uğraşları sırasında bir çok şey deniyor. Hızlı uçma tekniklerini düşe çarpa öğrenmeye çalışıyor. Martılar dünyasında ter olan taklalar atma uzun uçuşlar yapmayı deniyor. Martı kitabının özeti 4 bölüm detaylı anlatıma geçelim.

Geceleri uçmanın yasak olması dinlemiyor. Gece uçuşları yapıyor. Başkan ve martı heyetinin uyarılarına rağmen vazgeçmiyor. Kurallar-kanunlar sert oluğu için heyet toplanıyor ve Martı Jonathan Livingston başka diyarlara sürgüne gönderiliyor. Peki bu martı bize ne anlatıyor? Hatta insan martı olarak bize ne anlatıyor?

Bu bölümün içeriğinden yola çıkarak detaylı Martı Jonathan Livingston özeti yapmadan önce bölüm bölüm değerlendirme yapalım. Öncelikle bu Martı insanlar içinde arayışta olan bilim adamı ya da bir sporcudur. Diğerlerinin yüzyıllardır öğreti ve tabu yaptıklarını yıkıyor. Uçmayı kartsl gibi kanatlatını daraltıp yükseklere çıkmayı ve hzı yapmayı deniyor. Atalarından öğrendiği bütün töre-kanun-kuralları yıkıyor.

“Hangi sorumsuzluk kardeşlerim! Yaşamın gerçek anlamını arayan bulmaya çalışan bir martıdan daha sorumlu biri olabilir mi?”

Martı Jonathan Livingston –Richard Bach

Martı kitabının özelliklerine bakalım.

Her toplumda olduğu gibi martı da macera peşinde koşup sürgün ediliyor. Tek suçu ise kimseye zarar vermeden hakkını yemeden, özgürlüğünü kısıtlamadan kendi denemelerini yapmak. Bazen bir şey yapmanıza gerek kalmaz. Sadece alışılmışın dışında davranmak bile suçtur. Bu martı kitabı özellikleriyle ne kadar da dünya üzerindeki insanlara benziyor… Şimdi Martı Jonathan Livingston özeti ile alakalı ikinci bölüme geçelim. Daha detaylı şekilde Martı kitabının özelliklerini anlayalım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir