Lezzetli Kuşburnu Marmelatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler


0

Kuşburnu Marmelatı Nasıl Saklanır?

Kuşburnu Marmelatı Nasıl Saklanır?

Kuşburnu marmelatları lezzetini uzun süre koruyabilir. Ancak bu lezzetini en iyi şekilde muhafaza etmesi için saklama koşullarına dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle yapım aşamasında marmelatı ne kadar iyi kaynatma yaparsanız tadını da o kadar uzun süreli koruyacağını bilmelisiniz. Marmelat hazırlandıktan sonra ağzı iyi kapanacak cam kavanozlarda saklanmalıdır. Bu yöntem içeriğindeki sağlık açısından yararlı olan bileşenleri korumasına yardımcı olacağı gibi aynı zamanda tadını da korumasını sağlar. Bu yüzden marmelatı hazırladıktan sonra hemen cam kavanozlara alarak kapaklarını sıkıca kapatmalısınız. 

Kavanozlara koyduğunuz marmelatın muhafaza süresini uzun tutmak için mutfak örtüsüyle ya da bez ile sarmalayın ve bu şekilde soğumasını bekleyin. Bu yöntem sıcak haldeki marmelatın içinde güneş ışınları yüzünden tat bozucu bileşenlerin oluşmasını engelleyecektir. Daha sonra soğuyunca ise yine güneş görmeyen bir yerde marmelatlarınızı saklayabilirsiniz.

Kuşburnu marmelatı genel olarak iyi muhafaza edildiğinde uzun süre tat ve besin değerlerini korur. Ancak ağzı açık veya uzun süreli güneş ışığı alacak şekilde tutulursa tadı bozulacaktır. Ayrıca yaygın yapılan hatalardan birisi de marmelatı buzdolabında saklamaktır. Kuşburnu marmelatı kıvamı lezzeti açısından önemlidir. Bu yüzden buzdolabında saklandığında katılaşacaktır. 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yap