Lezzetli Kuşburnu Marmelatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler


0

Kuşburnu Marmelatı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu marmelatları yapmak oldukça kolaydır. Bahsedilen vücut için yararlarından faydalanmak için ise doğal olarak tarif hazırlamaya dikkat edilmelidir. Doğallığı en iyi şekilde sağlamak için ise kuşburnunun toplanma zamanına özel gösterilmelidir. Genel olarak eylül ayı kuşburnu toplamak için ideal ay olarak kabul edilir. Çünkü meyve olgunluğuna ve lezzetine sonbahar ile ulaşmaktadır. Bu sayede taze ve iyi kalitede olacak meyveleri toplayabilirsiniz. Toplanan meyvelerin de canlı kırmızı renge ve etli yapıda olmasına özen göstermelisiniz. 

Olgunlaşmış taze olarak topladığınız meyvelerden hazırlanan marmelan rengi de canlı ve koyu tonlarında olacaktır. Özellikle açık turuncu veya sarı renge dönüşmüş marmelat taze meyveler kullanılmadığını gösterir. 

Kuşburnu marmelatlarının lezzetleri ve acıları kullanılan meyvelerin kalitesine göre değişir. Olgunlaşmış olan kuşburnu tatlı ekşi bir tada sahiptir. Eğer tamamen ekşi veya acı bir tada sahipse bu durumda olgunlaşmamış meyvelerin kullanıldığı anlamı çıkmaktadır. 

  • Yapılışı için ilk olarak meyvelerin suda güzelce yıkanması ve sonrasında da sap kısımlarının ayıklanması gerekir. 
  • Sonrasında meyveler tercihen düdüklü tencerede haşlayın. Haşlama işlemi bittikten sonra ise meyveleri blenderdan geçirin.
  • Pürüzsüz görünecek marmelat hazırlamak istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken nokta süzme işlemidir. Meyvenin püresi süzme işlemi esnasında ziyan edilmemelidir. Çekirdekler de içeriye kaçırılmamalıdır. Bu yüzden süzme işlemi sonrasında tüy ya da kalan çekirdekleri arındırmak için tekrar elekten geçirin. 
  • Elde edilen pürenin miktarı kadar şeker kullanmanız gerekecektir. Örneğin 2 su bardağı püre çıktıysa 2 su bardağı şekere ihtiyacınız vardır. Şeker kullanmayanlar için ise şekersiz kuşburnu marmelatları iyi bir tercih olabilir. Şekersiz olanlar ise sadece meyvenin kendi tadını içerir ve şeker katılan marmelada göre daha ekşi tatta olur. Ama özellikle şeker tüketimini istemeyenler için şeker katmadan da hazırlanabilir. Şeker aynı zamanda kıvam verme açısından da etkilidir bu yüzden şekersiz olarak yapılan marmelat daha az kıvamlı olabilir. 
  • Püre halindeki kuşburnular sonrasında tencereye alınarak kaynatılır ve burada (tercihe göre) şeker ilave edilir. Ekleme yapıldıktan sonra kıvam alıncaya kadar tencerede kaynatılmaya devam edilir. Karıştırmayı ihmal etmemelisiniz çünkü çok çabuk bir şekilde dibi tutabilir. 
  • Koyulaşma başladığında ise biraz daha kaynatıp tencere ocaktan alınır. Sıcak halde saklama kavanozlarına koyularak hazırlama tamamlanır. 

Yorum Yap