1. Ana Sayfa
 2. Yaşam

Lezzetli Kuşburnu Marmeladı Hakkında Bilinmesi Gerekenler


0
kuşburnu Marmeladı

Kuşburnu marmelatları kahvaltı sofralarından farklı tatlılar yapmak isteyenlere kadar geniş alanlarda kullanılabiliyor. Özellikle kendisine özgü tadı, sağlık açısından yararları ve her yaştan kişinin damak tadına hitap etmesi ile birlikte tercih ediliyor. Kuşburnu marmeladı hakkında daha fazla bilgiye sahip olarak bu lezzetli marmeladı neden sofranızdan eksik etmemeniz gerektiğini daha iyi anlayabilirsiniz. 

Kuşburnu Nedir? 

Kuşburnu sonbahar aylarında olgunlaşan, kurusu ve taze meyvesi ile farklı kullanım olanağı sunan bir meyvedir. Özellikle Türkiye’de Anadolu’nun dağlık bölgelerinde oldukça popülerdir. Genellikle Amasya, Tokat, Samsun ve Gümüşhane bölgelerinde çok farklı çeşitlerine de rastlamak mümkündür. Çalı görünümlü yapıya sahip olan kuşburnu, genelde taze olarak değil kurutularak tüketilebilir. Kurutulduğunda çayı yapılabilir veya marmeladı tercih edilebilir. 

Sonbahar geldiğinde dikenli olduğu için özel eldivenler ile toplanan, dış kısmı hafif tüylü yapıda, içi ise çekirdekli olan bu meyve farklı işlemlerden geçirilerek tüketime hazır hale getirilir. Şayet çay olarak kullanılacaksa sadece kurutulması yeterli olur. Ancak marmeladı yapılacaksa çekirdeklerinin çıkarılması gerekir. Kuşburnu marmeladı sanılanın aksine geleneksel Türk mutfağına sonradan eklenen bir tatlı değil, çok eski zamanlardan beri tercih edilen bir gıdadır. 

Kuşburnu Marmeladı Faydaları Neler?

Kuşburnu marmelatları lezzetli tadı ile sadece herkesin seveceği bir besin olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlık açısından da pek çok faydasıyla öne çıkar. Kuşburnu marmeladı faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kuşburnu marmeladı tatları tatlı ekşi olarak nitelendirilebilir. Bu bakımdan herkesin damak tadına hitap etmeyi başarabilir. Özellikle çok tatlı lezzet sevmeyen kişiler kendisine özgü tadı ile kuşburnu tercih edebilir. Üstelik yaz kış tüketime uygundur. 
 • Kahvaltı sofralarını zenginleştirdiği gibi aynı zamanda farklı tariflerde de kullanıma uygundur. Kurabiye yapımından sütlü tatlılara kadar farklı tatlarda süsleme veya doğrudan içine katılacak şekilde kullanılabilir. 
 • İçeriğinde bol miktarda A ve C vitaminleri barındırır. Böylece bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olabilir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında tüketimi istenmeyen hastalıklara karşı korumada etkili olabilecektir. Aynı şekilde çocukların da tüketmesi hastalıklara karşı daha iyi bir koruma elde etmeleri açısından yararlıdır. Ayrıca gün içerisinde enerjinizin de yüksek olmasına yine katkıda bulunabilir.
 • Kuşburnunun marmelatları metabolizma hızlandırmak için yardımcı olabilir. Metabolizmanızın daha hızlı çalışması vücudunuzun temizlenmesi ve hastalığa yol açabilecek zararlı mikroorganizmaların vücudunuzdan atılmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda kuşburnu idrar sökücü özelliği de sahiptir ve idrar sorunu yaşayanların rahatlamasını sağlayabilir. 
 • Bağışıklık ve metabolizma üzerinde gösterdiği olumlu etkilerin yanında içeriğindeki vitaminler cildinize de yardımcı olabilir. Parlak bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olabilecek kuşburnu bu sayede cilt bakımında da sağladığı destek ile size katkıda bulunur. 
 • Kansızlık sorunu yaşayanların da kuşburnu marmelatları kullanması tavsiye edilir. Kan yapıcı etkisi ile birlikte gün içinde daha enerjik hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu bakımdan örneğin sabah kahvaltısında bir dilim ekmeğin üzerine marmeladı sürerek yediğinizde gün boyunca enerjisini hissedebilirsiniz. 
 • Sağladığı enerji veren etkisi yorgunluk ve halsizlik anlarınızda da yardımcı olacaktır. Özellikle modern yaşamda çok sık görülen sürekli kendini yorgun hissetme halinin giderilmesinde kuşburnu marmeladı yardımcı olabilir. Sağladığı yüksek enerji ile kendinizi yorgun hissettiğiniz anlarda dinçleşebilirsiniz. Sunduğu enerji cinsel yaşamda da etkili olabilir. Eğer cinsellik esnasında sorun yaşıyorsanız, enerji bulmak adına belirli aralıklar ile kuşburnu marmeladı tüketebilirsiniz. 
 • Bal ya da diğer reçel tüketiminde boğaz veya mide yanması yaşıyorsanız kuşburnu marmeladı iyi bir alternatiftir. Yumuşak ve dengeli tadı ile birlikte boğaz veya mide yanması gibi sorunlara yol açmayacaktır.
 • Metabolizmayı hızlandıran yapısı olduğu için kilo vermek isteyenlerin de tercih edebileceği bir lezzettir. Günlük diyet programına makul ölçüler kapsamında dahil edildiğinde zayıflamak için önemli kolaylıklar sunabilir.
Önerilen:  İlk Yardım Nedir? İlk Yardım Çantası İçindekiler Nelerdir? Çağrı Merkezi 1–1-2 (112)

Kuşburnu Marmeladı Nasıl Yapılır?

Kuşburnu marmelatları yapmak oldukça kolaydır. Bahsedilen vücut için yararlarından faydalanmak için ise doğal olarak tarif hazırlamaya dikkat edilmelidir. Doğallığı en iyi şekilde sağlamak için ise kuşburnunun toplanma zamanına özel gösterilmelidir. Genel olarak eylül ayı kuşburnu toplamak için ideal ay olarak kabul edilir. Çünkü meyve olgunluğuna ve lezzetine sonbahar ile ulaşmaktadır. Bu sayede taze ve iyi kalitede olacak meyveleri toplayabilirsiniz. Toplanan meyvelerin de canlı kırmızı renge ve etli yapıda olmasına özen göstermelisiniz. 

Olgunlaşmış taze olarak topladığınız meyvelerden hazırlanan marmeladın rengi de canlı ve koyu tonlarında olacaktır. Özellikle açık turuncu veya sarı renge dönüşmüş marmelat taze meyveler kullanılmadığını gösterir. 

Kuşburnu marmelatlarının lezzetleri ve acıları kullanılan meyvelerin kalitesine göre değişir. Olgunlaşmış olan kuşburnu tatlı ekşi bir tada sahiptir. Eğer tamamen ekşi veya acı bir tada sahipse bu durumda olgunlaşmamış meyvelerin kullanıldığı anlamı çıkmaktadır. 

 • Yapılışı için ilk olarak meyvelerin suda güzelce yıkanması ve sonrasında da sap kısımlarının ayıklanması gerekir. 
 • Sonrasında meyveler tercihen düdüklü tencerede haşlayın. Haşlama işlemi bittikten sonra ise meyveleri blenderdan geçirin.
 • Pürüzsüz görünecek marmelat hazırlamak istiyorsanız en çok dikkat etmeniz gereken nokta süzme işlemidir. Meyvenin püresi süzme işlemi esnasında ziyan edilmemelidir. Çekirdekler de içeriye kaçırılmamalıdır. Bu yüzden süzme işlemi sonrasında tüy ya da kalan çekirdekleri arındırmak için tekrar elekten geçirin. 
 • Elde edilen pürenin miktarı kadar şeker kullanmanız gerekecektir. Örneğin 2 su bardağı püre çıktıysa 2 su bardağı şekere ihtiyacınız vardır. Şeker kullanmayanlar için ise şekersiz kuşburnu marmelatları iyi bir tercih olabilir. Şekersiz olanlar ise sadece meyvenin kendi tadını içerir ve şeker katılan marmelada göre daha ekşi tatta olur. Ama özellikle şeker tüketimini istemeyenler için şeker katmadan da hazırlanabilir. Şeker aynı zamanda kıvam verme açısından da etkilidir bu yüzden şekersiz olarak yapılan marmelat daha az kıvamlı olabilir. 
 • Püre halindeki kuşburnular sonrasında tencereye alınarak kaynatılır ve burada (tercihe göre) şeker ilave edilir. Ekleme yapıldıktan sonra kıvam alıncaya kadar tencerede kaynatılmaya devam edilir. Karıştırmayı ihmal etmemelisiniz çünkü çok çabuk bir şekilde dibi tutabilir. 
 • Koyulaşma başladığında ise biraz daha kaynatıp tencere ocaktan alınır. Sıcak halde saklama kavanozlarına koyularak hazırlama tamamlanır. 
Önerilen:  Kilolardan Kurtulmanın Kolay Yolu

Kuşburnu Marmeladı Nasıl Saklanır?

Kuşburnu marmelatları lezzetini uzun süre koruyabilir. Ancak bu lezzetini en iyi şekilde muhafaza etmesi için saklama koşullarına dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle yapım aşamasında marmeladı ne kadar iyi kaynatma yaparsanız tadını da o kadar uzun süreli koruyacağını bilmelisiniz. Marmelat hazırlandıktan sonra ağzı iyi kapanacak cam kavanozlarda saklanmalıdır. Bu yöntem içeriğindeki sağlık açısından yararlı olan bileşenleri korumasına yardımcı olacağı gibi aynı zamanda tadını da korumasını sağlar. Bu yüzden marmeladı hazırladıktan sonra hemen cam kavanozlara alarak kapaklarını sıkıca kapatmalısınız. 

Kavanozlara koyduğunuz marmeladın muhafaza süresini uzun tutmak için mutfak örtüsüyle ya da bez ile sarmalayın ve bu şekilde soğumasını bekleyin. Bu yöntem sıcak haldeki marmeladın içinde güneş ışınları yüzünden tat bozucu bileşenlerin oluşmasını engelleyecektir. Daha sonra soğuyunca ise yine güneş görmeyen bir yerde marmelatlarınızı saklayabilirsiniz.

Kuşburnu marmeladı genel olarak iyi muhafaza edildiğinde uzun süre tat ve besin değerlerini korur. Ancak ağzı açık veya uzun süreli güneş ışığı alacak şekilde tutulursa tadı bozulacaktır. Ayrıca yaygın yapılan hatalardan birisi de marmeladı buzdolabında saklamaktır. Kuşburnu marmeladının kıvamı lezzeti açısından önemlidir. Bu yüzden buzdolabında saklandığında katılaşacaktır. 

Kuşburnu Marmeladı Nerelerde Kullanılabilir?

Kuşburnu marmeladı hazırlamak için uğraşmak istemiyorsanız doğal yöntemler ile üretilmiş hazır marmelatları da tercih edebilirsiniz. Bu marmelatları seçerken ise tamamen doğal olduğuna dikkat etmelisiniz. Doğal yöntemler ve şeker içermeyen marmelatları bulabilirsiniz. 

İster kendiniz hazırlayın isterseniz satın alın kuşburnu marmeladı tüketim olarak pek çok alternatife sahiptir. Bunun dışında çay veya cilt bakımı olarak da kuşburnu özlü içerikler tercih edilebilir. Özellikle cildi arındırıcı bileşenlere sahip olan kuşburnu temizleyicileri cildinize parlak bir görünüm vermek için tercih edeceğiniz ürünlerdir. 

Önerilen:  Hasta Randevu Tel :182 Devlet Hastaneleri Hastane Randevu Telefonları ve Randevu Uygulamaları

Marmelat olarak ise kuşburnunu ilk olarak kahvaltı sofrasında doğrudan ekmeğin üzerine sürerek tüketebilirsiniz. Özellikle sıcak ekmeğin üzerine sürüp yediğinizde son derece lezzetli bir tat alabilirsiniz. Bunun yanında kepekli veya tahıllı ekmeklerde de lezzet oranı yüksektir. Enerji verici özelliğinden daha fazla yararlanmak istiyorsanız kahvaltıda kuşburnu marmeladı ile ceviz ikilisini de mutlaka denemelisiniz. Bu iki gıda ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi kolay şekilde almanıza yardımcı olacaktır. 

Kuşburnu marmelatları tat olarak kendilerine özgü, beğenilen bir tada sahip oldukları için farklı tatların yapımında da kullanılabiliyor. Kek harçlarınızı bu marmelat ile çok daha özel lezzete getirebilirsiniz. Normal şekilde yaptığınız kek harcınızın içine birkaç tatlı kaşığı marmelattan eklemeniz kekin tadını çok daha lezzetli kılacaktır. Aynı zamanda görüntü olarak da koyu kırmızı bir renk kekinize çok farklı hava katacaktır. Sadece kek için değil kurabiye harcınızın içine de marmelattan ekleyebilirsiniz. Kurabiyeleriniz hem tat hem de görüntü olarak çok farklı bir görünüme bu sayede kavuşacak. 

Soğuk mevsimlerde boğazınız ağrıyorsa sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı kuşburnu marmeladı karıştırarak oluşan karışımı içmeniz boğazınızın yumuşamasına yardımcı olabilir. Özellikle C vitamini açısından zengin olması da soğuk mevsimlerde sağlığınızı korumanıza katkı sağlayacaktır. Yaz mevsimlerinde ise limonatanızın içine birkaç çay kaşığı kuşburnu marmeladı karıştırırsanız çok daha lezzetli bir limonataya kavuşabilirsiniz.

Emojilerle Değerlendirin

Yazar Hakkında

Yorum Yap