1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır?

En Doğru Apartman Düzenlemesi Nasıl Yapılmalı?


0
apartman düzenlemesi

Sağlıklı bir Apartman düzenlemesi yapmanın en iyi yolu, onları iki kategoriye ayırmaktır:

  • Özel alanlar,
  • Ortak alanlar.

Özel daireler tek bir ailenin kullanımı içindir, ortak daireler ise birden fazla ailenin kullanımı içindir. Ortak daireleri alt bölümlere ayırmanın birkaç yolu vardır. En yaygın yol zemindir. Birinci kattaki daireler birinci katta yaşayan ailenin kullanımı içindir, ikinci kattaki daireler ikinci katta yaşayan ailenin kullanımı içindir.

Bu sistem, her ailenin dairesine kendi özel girişine sahip olması avantajına sahiptir. Ortak daireleri alt bölümlere ayırmanın ikinci bir yolu odaya göredir. Daireler, her biri farklı bir aileye kiralanan birkaç odaya bölünmüştür. Bu sistem, her ailenin kendi oturma odası, mutfağı ve yatak odalarına sahip olma avantajına sahiptir.

Apartman Kuralları

Bir apartman kompleksinde ikamet etmek için kiracıların uyması gereken çeşitli apartman kuralları vardır. Bu kuralların çoğu, tüm sakinlerin güvenliği ve refahı için uygulanmaktadır. Daha yaygın kurallardan bazıları, gecenin belirli bir saatinden sonra yüksek sesle ilgili yasakları ve ne tür evcil hayvanlara izin verildiğine ilişkin kısıtlamaları içerir.

Kiracılar, komplekslerini düzenleyen belirli kurallara uymanın yanı sıra, dairelerinin bulunduğu ülke ve belediye yasalarının da farkında olmalıdır. Örneğin, birçok şehir bir apartman dairesinde ikamet edebilecek maksimum kişi sayısını düzenleyen yasalar vardır ve belediyelerin bir apartman kompleksinin önünde ne tür tabelaların görüntülenebileceğine dair kuralları olabilir.

Apartmanda Uyulması Gereken Kurallar

Yürüme yolları, merdivenler veya çöp kutuları gibi ortak alanlara atılan çöpler daire sahibinin dikkatine sunulmalıdır. Bu alanların temizliği için genellikle temizlik hizmeti verilmektedir. Ancak, temizlik hizmetleri üçüncü şahıslara devredilebilir veya farklı bir şekilde çözülebilir. Buna karşılık, sakinler kendi odalarını ve ortak alanları düzenli olarak temizlemelidir. Binayı düzgün bir şekilde temizlemek için belirlenmiş alanların düzenli olarak planlanmış havalandırması gereklidir.

Önerilen:  20 DK İçinde Bedava Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Temizlik maddeleri uygun olmalı ve uygun şekilde muhafaza edilmelidir. Uygun girişler, bodrumlar, koridorlar ve diğer ekipmanlar düzenli olarak temizlenmelidir. Hanenizin reisi olarak, her zaman temiz ve bakımlı bir ev tutma sorumluluğunuz vardır. Bu, dairede sağlanan tüm kaynakların, tesislerin ve diğer ekipmanların özenle kullanılmasını içerir. Bodrumlara veya çatı katlarına çöp atılmamalıdır. Ayrıca bu alanların düzenli olarak havalandırılması ve temizlenmesi gerekmektedir. Son derece sınırlı bir süre için bodrum katında stok bulundurmanın kabul edilebilir olduğu anlaşılmaktadır.

Hukuken Apartman Düzeni

Tüm kiracılar mevcut kullanım düzenlemelerine uymalıdır. Bunlar, her bir özel ekipman parçasının kaç kez kullanılabileceğini belirler. Bu, mevcut çamaşır ve kurutma alanlarını veya diğer ortak alanları kimsenin tekelinde tutmaması için gereklidir. 

Balkonunuzda çorap veya iç çamaşırı gibi küçük eşyaları kurutmanız gerekiyorsa, departmanının yönergelerine uymaya özen gösterin. Bunlar apartman düzeninin bir parçası olarak düşünülmeli ve sakinler tarafından göz ardı edilmemelidir. Bir dairenin iç kısmındaki değişiklikler mal sahibi tarafından onaylanmalıdır. 

Apartman Güvenlik Kuralları

Ev hizmetleri ve lüks evler, yeni teknolojilerin gelişmesiyle popülaritesini artırıyor. Artan bu popülerlik, tüketiciden daha fazla hizmet talep ediyor ve bu da onları akıllı veya lüks evler inşa etmeye zorluyor. Bu yapılar teknolojik olarak daha gelişmiş hale geldikçe, inşaatçılar için sağlık ve güvenlik endişeleri artmaktadır.

Bu, inşaatçıları mesleki hastalıklar ve yaralanmalar hakkında bilgilendirmeyi içeren sürekli iş sağlığı ve güvenliği çabalarını gerektirir. Bir apartman veya şantiye içerisinde çalışanların işyeri olarak gördükleri alana işyeri denir. Apartman daireleri dışındaki ortak alanlar site sınırları dışındakiler bile çalışanları tarafından işyerinin bir parçası olarak kabul edilir. Aslında, personeli istihdam eden bina yönetim firması aynı zamanda onların da asıl işverenidir.

Önerilen:  1850'den Günümüze Yöresel Bafra Pidesi Nasıl Yapılır?

Apartman Düzenleme Örneği

Aidatlar, birçok insanın yaşadığı bölgelerde genellikle büyük bir sorundur. İnsanlar her zaman çok düşük aidatlar ödemek isterler. Ancak ne yazık ki düşük aidatlarla hiçbir sorun çözülemez. Bu nedenle toplantı tutanaklarında gündem maddesi olarak yer alabilir. Bu ilk kat mülkiyeti yönetim toplantısı olsaydı, bu işlerle ilgilenecek bir başkanlık divanı mutlaka olurdu. Daire sahipsiz bırakılırsa bu siteler çok zor bir dönemle karşı karşıyadır.

Aidatını ödemeyen mülk sahipleri hakkında ne gibi işlem yapılacağını tartışın. Gerekirse bu dava mahkemeye de taşınabilir. Genel olarak, çoğu büyük mülkün avukatları olduğundan, mesele doğrudan onlara düşer.

Apartman Kanunları

Bina cepheleri, binaların kapı, pencere ve çerçeveleri, balkonlar ortak alanlardır. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun (KMK) 19. maddesine göre karar vermeden değişiklik yapamazsınız. Örneğin apartman kapınızı beğenmediğiniz için değiştirmek istiyorsunuz. 

Apartman yönetiminin kararını dinlemelisiniz. Ana mülkün sekiz veya daha fazla ayrı bölümü varsa, bir yönetici atanmalıdır. Diğer kat malikleri yöneticinin seçimine katılmıyorsa, Bölge Mahkemesine başvurmalı ve bir yönetici atanmasını istemelisiniz. 19. maddeye göre kat maliklerinin dört – beşte birinin kararı ile değişiklik yapabilir veya talep edilen değişiklikleri iptal edebilirsiniz. Bina yöneticisi kat maliki ise aidat ödemesine gerek yoktur. Bu ücret bina yöneticisinin maaşı sayılabilir. Bina yönetim planında böyle bir belirleme yoksa KMK Madde 20’ye göre tüm ortak alan ücretlerine katılmanız gerekmektedir.

Apartman ve Site Düzenleme

Otopark şartları, apartman ve site sakinlerinin kullanacakları otoparklara ilişkin genel düzenlemeleri düzenlemektedir. Bu çerçevede apartman otoparklarının özellikleri ile kullanım ve paylaşımlarına ilişkin düzenlemeleri içermektedir. Bu yazı sayesinde site sakinleri için daha konforlu bir alan düzenlenmiş ve otopark için ideal çözüm ortaya çıkmıştır. Aidat, daire veya sitenin genel işleyişi ile ilgili olarak her ay ödenen tutarı dikkate alır. 

Önerilen:  Yüksek Lisans Nedir Nasıl Yapılır?

Bu durumda amaç, sitenin genel işleyişinin kusursuz bir şekilde yürütülmesi ve ihtiyaçların karşılanmasıdır. Aidat maddesinde kimlerin aidat ödeyeceğine ve kimlerin muaf tutulacağına ilişkin düzenlemeler de yer almaktadır. Kat mülkiyeti kanunları kapsamına giren muafiyet ve oranların burada da geçerli olduğunu belirtmek gerekir. Apartman dairelerinde evcil hayvanların yasaklanıp yasaklanmaması hararetle tartışılan konulardan biridir. Bu konuda Kat Mülkiyeti ve Zemin Yönetimi Yasası dikkate alınmaktadır.

Apartman Temizliği

Kutular, şişeler, kül ve mutfak atıkları da dahil olmak üzere her türlü çöp olarak kabul edilir. Bu maddelerden herhangi birini tuvalete veya gidere boşaltmak kesinlikle uygunsuzdur. Aynı şekilde, pencerelerden kırıntıları atmak da kesinlikle yasaktır; bunun yerine belirlenmiş çöp kutularına atılmalıdır. Güvercinler sakinlerin mülklerine kolayca dışkılayabildikleri için bu, dışarıda yerde bırakılan tüm yiyecekler için de geçerlidir. Ek olarak, yiyecekleri dışarıya atmak, fareleri ve diğer haşaratları çekebilir. 

Büyük bir çöp toplama gününden önce bodrumunuzu veya mahzeninizi ekstra büyük çöplerle doldurmalısınız. Evinizde ateş tutabilecek veya yanıcı maddeler bulundurmayın. Büyük boy çöp saklamanın sorun olmadığını unutmayın. Büyük oyuncaklar, bisikletler veya bebek arabaları yolu kapatacak şekilde bırakılmamalıdır. Bu, onları binanın merdivenlerinde, yürüme alanının ortasında veya engel teşkil etmesi muhtemel başka herhangi bir alanda bırakmayı içerir. Bu büyük eşyaların kiler veya bodrum koridorlarında bırakılmasına da karşı tavsiye edilir.

Apartman Yönetim Yönetmeliği

Tüzük, Cumhurbaşkanı ve kamu tüzel kişileri tarafından kanunların ve Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin kendi yetki alanlarına ilişkin olarak uygulanmasını sağlamak üzere çıkardıkları yasal metinler olarak bilinir. Kat maliklerinin veya malikleri kurullarının “yönetmelik” adına düzenleme yapması hukuken mümkün değildir. Bu anlamda düzenleme kavramını kullanmak da uygun değildir. 

Emojilerle Değerlendirin
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap