1. Anasayfa
 2. Bilim

Dilin Özellikleri Nelerdir? İletişimin Aracı Olan Dil Nedir ?


0

Yazı Dili( Resmî-Standart Dil): Ülke sınırları içinde kabul edilen ve bütün basılı yayın organlarında kullanılan dildir. Aynı zamanda yayın yapan bütün medya unsurlarının da kullandığı dildir. Belli bir alfabe ve harf usulü ile yapılır.

Devlet tarafından belirlenen standartlar gereği yapılır. Kişisel seçim ya da seçenekler ancak konuşma dilinde vardır. Fakat bazı yöresel kullanımlar şarkı-dizi gibi sanatsal çalışmalarda kullanılmaktadır. Özellikle yerel köy hayatını anlatan yazılı unsurlarda sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu tür kullanımlar standart dil dışındadır.

Özel Dil Nedir?


Dil yaşayan bir canlıdır. Onu yaşatan konuşan aktaran değiştirip geliştiren insanlarıdır. Her millet geleceğe diliyle tarihini aktarır. Özel dil de toplumsal düzene uygun birer dil biçimidir.

Özel diller belli bir grup tarafından kullanılan dildir. Mesela ıslık çalarak anlaşabilen ve konuşan insanlar var işte onların bu özelliği özel dildir.

Çocuk gelişimi açısından iki türlü dil vardır.

Alıcı Dil Nedir ?

Uyaranların etkilerini dil yönüyle alabilen – algılayan- dildir. Alıcı dilin önemi nedir? O çocuk üzerindeki etkileşimin doğru olduğunun kanıtıdır. Hatta çocuk gelişimi için doğru bir öncüldür.

İfade Edici Dil Nedir?

Dilin bütün yönleriyle alıcı tarafından görülüp karşı tarafa doğru aktarım yapmasıdır. İfade edici dil çocuk gelişimi için son derece önemlidir. Psikoloji-sosyal gelişim açısından çocuğun seviyesini gösterir.

Yazımıza dil nedir diye başladık ve dilin özellikleri ve bazı dil kavramları hakkında bilgiler verdik. Dilin yapısal özellikleri ile dilin kullanımından doğan özellikleri hakkında genel bilgiler verdik. Daha detaylı bilgiler için tıklayınız.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir