1. Anasayfa
 2. Bilim

Dilin Özellikleri Nelerdir? İletişimin Aracı Olan Dil Nedir ?


0

Dil değişmez midir?


Her dil bulunduğu coğrafya ve kültür ikliminden etkilenir. Dil değişmez değildir. Dil insan gibi kalıbı yapısı ana hatları aynı kalır. Ama değişir ve dönüşür.

Dil kültürü yansıtır mı?

Dil kültürel ortamın aktarıcısı ve taşıyıcısıdır. Özellikle anadili dediğimiz süreç ile kültürel aktarım sağlanır. Kültür de dilin koruyucusu ve yaşatıcısı olarak var olur. Dil kültürü mutlaka yansıtır. Mesela atlı göçebe kültür türk dilinin kimliğine işlemiştir. Konuşmak için kon-mak gerekir. Yani durup soluklanmak. Bir yerde konaklamak.

İnsan dilinin özellikleri

Dil organ olarak içinde bir çok kas barındıran işlevsel bir organizmadır. İnsanın en fazla kullandığı anlaşma ve yaşama için temel iletişim aracıdır. Parmak izi gibi dil de bütün insanlarda farklıdır.

Konuşma ile anadan aktarma özelliği olan dil, ait olduğu toplumun da özelliğini taşır.

Edebi dilin özellikleri nelerdir?

Edebi dilin ayırt edici özelliği şöyledir: Gerçek anlamdan uzak kelimler, anlam katmanları ile düşünsel derinlik yaratan kavramlardır.

Edebi dilin özellikleri ortaya konulan eserdeki dil özelliği ile saptanır. Edebi dil denilen kavram sadece sanatlı olması değildir. Yalın bir dil ile oluşturulan eser de edebi olabilir.

Makaleyi Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  harika
  Harika
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  fena_de_il
  Fena Değil
 • 0
  berbat
  Berbat

Merhaba! Siz kiymetli Marcatime okurları için daha kaliteli içerikler üretmek adına buraya geldim. 😊 İçeriklerimi okumanız ve yorum yapmanız benim için çok değerli. 😇

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir